#fin.edu- test świadomości finansowej na start

cropped-logo2.jpg

Tadam… Właśnie trafiłeś na pierwszy wpis na blogu finedu.pl. Znajdziesz tu wszystko w temacie finansów osobistych, czyli wszystko to czego powinieneś nauczyć się w szkole, ale z jakichś powodów to się nie wydarzyło.Doskonale obrazuje to najnowsze opracowanie OECD badające świadomość finansową, w którym Polska zajęła ostatnie miejsce spośród przebadanych 30 krajów. W badaniu wzięło udział ponad 50 tys. osób z 30 krajów, które odpowiadały na te same pytania sprawdzające wiedzę, zachowania i postawy wobec długoterminowego planowania finansów. Nikłym pocieszeniem jest fakt, iż Polacy nie odstają znacząco jeśli chodzi o wiedzę samą w sobie, jeśli z wykorzystaniem tejże wiedzy w praktyce jest już dużo gorzej. W raporcie uwypuklono niski wskaźnik ludzi z jakimikolwiek oszczędnościami, zarządzających swoimi finansami, planującymi wydatki tudzież korzystających z usług bankowych, ubezpieczeń czy programów emerytalnych.

oecd_graph

Sami możemy się sprawdzić jeśli chodzi o pierwszą część testu odpowiadając na 7 pytań. Link do pytań części testowej badania znajdziesz tutaj.

test

Jak widać niski poziom świadomości finansowej, nie tylko w Polsce zresztą, jest już w kręgu zainteresowań OECD (ang. Organisation for Economic Co-operation and Development) i dlatego też została powołała międzynarodową grupa ds. edukacji finansowej INFE (ang. International Network on Financial Education), której celem jest promowanie działań na rzecz edukacji finansowej.

Co i tym kanałem komunikacji będę się starał czynić 🙂

Jeśli ten materiał nie rozczarował Cię całkowicie to zapraszam do innych wspisów (jeśli już się pojawiły), komentowania i dzielenia się ze znajomymi.

Do następnego razu.

 

2 comments

  1. Nie zgadzam się z „prawidłową” odpowiedzią na pytanie nr 2. W treści brak informacji, czy kolega spłacił całe swoje zadłużenie. Mógł oddać $25, a jednocześnie wciąż być mi winny $20 kapitału.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s