Gdzie najtaniej kupić walutę na wakacje?

eur

Najlepszym punktem odniesienia czy kurs po jakim zamierzmy kupić walutę znacząco odbiega od średniego kursu publikowanego codziennie przez NBP. Jedyną słabością tego podejścia jest fakt, iż NBP publikuje kursy raz dziennie, a tak na prawdę kurs zmienia się w sposób ciągły. Ale znowu w dzisiejszym świecie nie jest problemem sprawdzić aktualne kursy kupna i sprzedaży w obrocie międzybankowym, które są wolne od spreadów i innych marż, z którymi muszą się liczyć zwykli śmiertelnicy. Także im bliżej będziemy z naszym realnym kursem zakupu to tego międzybankowego tym lepiej dla nas z punktu widzenia kosztowego.

Jak powszechnie wiadomo jest kilka miejsc, gdzie możemy nabyć interesującą nas obcą walutę. Możemy to zrobić w:
*kantorach stacjonarnych
*kantorach internatowych
*fizycznie w bankach
*poprzez platformy bankowe
*bankomatach (gdy już jesteśmy w kraju docelowym)
*płacąc kartą złotówkową
*płacąc kartami walutowymi
*płacąc kartami wielowalutowymi.

Warto zdawać sobie sprawę z kosztów jakie wiążą się z każdym sposobem, jako że oprócz przewalutowania jak w przypadku płacenia kartą czy wypłacaniem pieniędzy z bankomatów, często dochodzi prowizja za przewalutowanie. Oprócz tego często zdarza się tutaj podwójne przewalutowanie, najpierw przez organizację rozliczającą (MasterCard, VISA), a następnie przez nasz bank. W przypadku kart walutowych nie ma co prawda żadnych przewalutowań, ale wcześniej musimy tą kartę zasilić i często wiąże się ona z opłatami za korzystanie z takowej oraz z rachunku walutowego, do którego jest podpięta.

Szukając najtańszej opcji warto też pamiętać o kilku podstawowych zasadach takich jak unikanie kantorów zlokalizowanych niedaleko dworców czy lotnisk, gdzie z zasady kursy są najmniej korzystne. W przypadku kantorów stacjonarnych często możemy negocjować kurs (zwłaszcza przy wyższych kwotach wymiany),ale wiąże się to też z potrzebą i ryzykiem posiadania przy sobie sporej ilości gotówki.

Warto nadmienić, iż korzystając z kantorów internetowych należy mieć własny rachunek walutowy oraz warto wybierać takie kantory, które przelewają zakupioną przez nas walutę obcą z tego samego banku, by przelewy nastąpiły relatywnie szybko i bezpłatnie. Często kantory internetowe mają konta w wielu bankach, ale nie we wszystkich, dlatego nie zaszkodzi się upewnić, by nie narazić się na dłuższe oczekiwanie na przelew i dodatkowe koszty.

Ciekawą opcją zwłaszcza dla osób często podróżujących do krajów z obowiązującymi najpopularniejszymi walutami takim jak EUR, USD czy GBP są karty walutowe bądź wielowalutowe, które pozwalają uniknąć zbędnych przewalutowań i pozwalają zasilać rachunki walutowe albo w kantorach internatowych, ewentualnie na platformach walutowych banków. W przypadku korzystania z kart wielowalutowych warto upewnić się iż mamy wystarczające środki w walucie obcej, w przeciwnym razie cała kwota zostanie pobrana z konta złotówkowego z wszelkimi kosztami przewalutowań.

Reklamy

8 comments

    • Korzystałem z kantorów podpiętych do mBanku i PKOBP. Ostatni przykład zakupu EUR i USD dnia 2/3/2018 po kursach odpowiednio 4,2112 i 3,4323, przy średnich kursach NBP wówczas 4,1986 oraz 3,4200 (wPKO BP). Zakup dolarów 9/3/2018 w kantorze stacjonarnym okazał sie bardziej kosztowny: kurs kupna 3,4666 przy średnim kursie NBPowskim 3,4132. Dodatkowo warta polecenia jest karta wielowalutowa, do której mozna podpiąc zarówno konto złotówkowe jak i dolarowe, czy w EUR. Konta walutowe można zasilić walutami kupionymi w kantorach, nie tylko tych bankowych. Karta wielowalutowa sama rozpoznaje walute operacji i pobiera pieniądze z odpowiedniego konta bez przewalutowań.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s