LOTTO- systemy do zarabiania (wiedzy)

logo11.jpg

Dzisiaj proponuję temat nie związany na pierwszy rzut oka z budowaniem świadomości finansowej. Ale tylko na pierwszy rzut. Jeśli by się głębiej zastanowić, to duża popularność gier losowych wynikaprzede wszystkim z chęci szybkiego wzbogacenia się. Jednakże jak się często okazuje dużo bardziej korzystnym jest dochodzenie do bogactwa poprzez systematyczną, organiczną pracę (niekoniecznie w rozumieniu etatu). Jak pokazuje praktyka, często zdarza się, iż nagły przypływ ogromnej gotówki w przypadku osób na to nie przygotowanych (a takich jest większość kupujących kupony lotto) może mieć zgubny wpływ. Jest to do pewnego stopnia podobne zjawisko, jak w przypadku sportowców, zwłaszcza tych wywodzących się niższych klas społeczeństwa, którzy zaczynają zarabiać duże pieniądze, ale nikt ich wcześniej nie nauczył jak sobie radzić nawet z tymi mniejszymi. Nic dziwnego więc, iż mając do dyspozycji większe pieniądze, wydają je bezrefleksyjnie łatwą ręką. Dlatego też znakomita większość sportowców, przyzwyczajona do wystawnego trybu życia w przeciągu 5 lat po zakończeniu kariery najzwyczajniej w świecie bankrutuje. Jak to mówią klasycy: „nie ma takiej ilości pieniędzy, której nie można byłoby przepuścić”.

Oczywiście w przypadku gier losowych, ich uczestnicy nie zaprzątają sobie głowy niskim prawdopodobieństwem wygranej (szansa 1 na niespełna 14 milionów kombinacji w przypadku najpopularniejszej gry, gdzie trzeba wskazać 6 niepowtarzających się liczb ze zbioru 49). Gdzieś usłyszałem/przeczytałem ciekawą interpretację ww. prawdopodobieństwa- to tak jakby na trasie o długości 14 kilometrów trafić w konkretny milimetr. W sieci aż roi się od wszelkiej maści systemów „pewnej” wygranej, ale znowu wystarczy uzmysłowić sobie iż każdy nawet najbardziej wymyślna kombinacja 6 cyfr jest tak samo prawdopodobna jak przykładowy ciąg liczb od 1 do 6. W celu zabawy proponuje przykładowy model imitujący maszynę losującą, która w łatwy sposób wygeneruje nam 6 losowo wybranych liczb, używając formuły excelowej LOS(). Nie zachęcam oczywiście do marnowania pieniędzy na zakłady lotto, ale jeśli komuś uda się coś wygrać z pomocą tego narzędzia to prośba o informację. Tantiemy też mile widziane 🙂

example_lotto

LOTTO- chybił/trafił

Jak już wspominaliśmy, kupując kupon nie analizujemy niskich szans na wygraną, ale dużo częstszym przypadkiem jest wizualizacja potencjalnej wygranej i planowanie zawczasu jak tę masę pieniędzy zagospodarujemy. I tutaj także internet przychodzi z pomocą jak te pieniądze najlepiej spożytkować. Dość dobrą skarbnicą pomysłów jest blog jakoszczedzacpienidze.pl, gdzie opisanych jest 30 potencjalnych pomysłów. Wśród najczęstszych królują inwestycje w nieruchomości, spłaty długów, wycieczki, inwestycje w siebie tudzież we własną firmę czy wspieranie bliskich.

Wszystkie powyższe sposoby wydają się jak najbardziej słusznymi, ale prawdziwym powodem popełnienia tego tekstu, było by pod pretekstem szukania łatwego zarobku zainteresować także potencjalnych graczy innymi zagadnieniami z tematyki finansów osobistych, co miejmy nadzieje poskutkuje bardziej świadomym wydawaniem uzyskanej fortuny.

logo8

13 comments

  1. ” Jak to mówią klasycy: >>ma takiej ilości pieniędzy, której nie można byłoby przepuścić<<."

    Chyba byłeś głodny, jak to pisałeś, bo zjadłeś "nie", a to nieco zmienia sens tego zdania 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s