Kapitalizacja odsetek- dzienna, miesięczna, roczna czy bez znaczenia?

monety

Dzisiejszy wpis poświecimy w całości kwestii inwestowania nadwyżek finansowych w najpopularniejszy instrument, czyli lokowanie naszych pieniędzy na lokatach bankowych. Z reguły wybierając konkretną lokatę,  bierzemy pod uwagę jedyne oprocentowanie. Warto jednak pokusić się o dogłębniejszą analizę jak nasze pieniądze będą dla nas pracowały, zwłaszcza w kwestii częstotliwości naliczania odsetek oraz tego czy po zakończeniu lokaty będą one wypłacane na rachunek bieżący czy dopisywane do kapitału przy odnawianiu lokaty. Inną kwestią pozostaje czy w przypadku  zerwania lokaty możemy liczyć na wypłatę naliczonych proporcjonalnie odsetek, czy też utracimy je bezpowrotnie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę czy są zdefiniowane jakieś minimalne tudzież maksymalne kwoty lokaty, czy wymagane jest otwarcie nowego rachunku w danym banku, ewentualnie korzystanie z innych produktów , czy można ją założyć bez wizyty w oddziale, czy jest skierowana dla nowych czy tylko dla obecnych klientów. W poniższym materiale skupimy się pokrótce na wysokości oprocentowania i częstotliwości kapitalizacja odsetek, by zrozumieć czy warto walczyć o częstszą kapitalizację, zwłaszcza że zwykle wiąże się ona z niższym nominalnym oprocentowaniem.

Na początek linki do dwóch materiałów, dwóch blogerów, poruszających ten temat. Na blogu jakoszczedzacpieniadze.pl oraz w książce „Finansowy Ninja” pokazano wyższość lokaty 5% z kapitalizacją miesięczną versus roczną rzędu 318,43 zł po 40 latach. Uwzględniając wartość pieniądza w czasie przy przykładowej średniorocznej 2% inflacji oraz podatku od zysków kapitałowych ta różnica wynosiłaby jedynie jakieś 65 zł.

http://jakoszczedzacpieniadze.pl/wp-content/uploads/2017/07/Finansowy-ninja-Errata.pdf

pict1

Analogiczny przykład znajdziemy na blogu oszczedzanienaetacie.pl, gdzie rozpatrywano lokatę 10.000 zł ulokowaną na 10 lat w wariancie z kapitalizacją dzienną i roczną. I tutaj różnica wynosi niecałe 200 zł, co przy inflacji i podatkach topnieje do kwoty mniejszej niż 100 zł.

https://oszczedzanienaetacie.pl/oszczedzanie/dziala-procent-skladany-poznaj-prawdziwa-moc/

pict2

Mimo wszystko obaj blogerzy, o takim samym imieniu zresztą, zachęcają do nie bagatelizowania i ignorowania małych kwot, gdyż bez tego możemy nigdy nie zarządzać większymi kwotami. Czego zarówno Michał Szafrański jaki i Michał Dobroczyński nam zgodnie nie życzą 🙂

A teraz do brzegu- co warto zapamiętać z powyższego to prosta konkluzja jak porównywać różne oferty banku. Idealnie z pomocą kalkulatora finansowego, a jeżeli nim nie dysponujemy to zwykły excel nam wystarczy. Warto zaznaczyć, iż jeśli lokaty mają takie same oprocentowanie to zawsze wybieramy tę z częstsza kapitalizacją. Niestety taka czysta sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Dlatego warto przeprowadzić analizę wrażliwości, jak zyski z lokaty prezentują się przy różnych stopach procentowych i różnych częstotliwościach kapitalizacji odsetek. Z prostego porównania wynika, iż jeśli różnica w oprocentowaniu lokaty z kapitalizacją roczna jest powyżej 0,1 pkt proc vs. miesięczny oraz 0,2 pkt proc vs. dzienną, nie powinniśmy skupiać się na kapitalizacji , a jedyne i wybrać tę ofertę z wyższym oprocentowaniem.

Tak pokrótce przedstawiają się zyski z przykładowej lokaty 1.000 pln ulokowanej na 40 lat przy różnych poziomach stopy oprocentowania. Powyższe porównanie nie uwzględnia inflacji oraz podatków, więc realne różnice są nawet mniejsze. Jak widzimy wartość przyszła naszej inwestycji rzędu 10 tys. zł możliwa jest przy każdym rodzaju kapitalizacji, przy stopach różniących się bardzo nieznacznie (różnice 0,1-0,3 punktu procentowego).

pict3

A to garść informację, jak analizować lokaty pod względem opłacalności uwzględniając zarówno inflację jak i podatek od zysków kapitałowych:

ods1

A formuły przedstawiają się następująco (przełączanie widoków możliwe skrótem klawiszowym Ctrl+~):

ods

Jak widzimy kalkulacja odsetek w skali dnia, czy miesiąca to nic innego jak podzielenie oprocentowania prze liczbę dni, miesięcy oraz pomnożenie odpowiedniej ilości lal przez liczbę okresów, by otrzymać wynik na koniec okres lokaty. Warto podkreślić, iż w przypadku lokaty musimy uwzględnić podatek od zysków kapitałowych po każdej kapitalizacji, chyba że wykorzystamy na naszą korzyść logikę zaokrąglania, tak by podatek był poniżej 0,005 pln, czyli  w przybliżeniu do dwóch miejsc po przecinku wynosił okrągłe zero. W przypadku innych niż lokaty bankowe inwestycji podatek ten występuje oczywiście jedynie w przypadku wypłaty środków.

Zachęcam do wnikliwego analizowania ofert bankowych, by pozwolić naszym pieniądzom pracować efektywnie. Jedną z ciekawszych ofert jaką można spotkać jest połączenie rachunku juniorskiego dla dzieci z całkiem dobrym oprocentowaniem rzędu 2,5% z tygodniowym naliczaniem odsetek. Nie jest to wprawdzie lokata, więc środki są dostępne cały czas i z definicji odsetki pomniejszone o podatek od zysków kapitałowych doliczane są do kapitału, od którego naliczane są kolejne odsetki. Jedynym ograniczeniem jest kwota z wyższym oprocentowaniem.

pict6

Niemniej wydaje się to ciekawą opcją do ulokowanie pieniędzy dziecka z Komunii tudzież innych prezentów pieniężnych. Można to tez połączyć z edukacją jak działa tygodniowa kapitalizacja oraz podatek od zysków kapitałowych.

pict7

Będąc już przy edukacji warto może sprawdzić swoją wiedzę o podatkach przy okazji dzisiejszego testu emitowanego w TVP. Przy okazji ciekawą opinie przedstawił znany ekonomista na twitterze, jak najlepiej zobrazować dzieciom istotę podatków:

pict8

Zgadzacie się? 🙂

7 comments

  1. Ciekawy wpis jednak bardzo akademicki. Dziś już nie ma lokat z kapitalizacją dzienną. Jeśli są lokaty miesięczne i roczne to nie mają one takiego samego oprocentowania (w skali roku). Poza tym lokata roczna założona dziś ma małe szanse mieć takie same oprocentowanie jak lokata miesięczna za 11 miesięcy.

    Lepiej się wyjdzie zakładając jak najdłuższe lokaty gdy stopy procentowe maleją natomiast krótkie gdy stopy procentowe rosną. Bo wtedy maksymalizujemy czas w którym pieniądze zarabiają największe odsetki. Ale oczywiście nie jest łatwo takie momenty wybrać. Pewną pomocą może być śledzenie stóp procentowych ustalanych przez RPP.

    Genialny komentarz Gwiazdowskiego. Ja dodałbym jeszcze: „… i powiedz dziecku że za 50 lat dostanie swoje lody z powrotem ;)”

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s