A kiedy wypada Twój dzień wolności hipotecznej?

logo

Statystyczny Polak od dziś, tj. 8 maja 2018 nie pracuje już na pokrycie rocznych rat kredytu hipotecznego. W tym roku zajęło to 128 dni, czyli jakieś 35% roku, co stanowi nic innego jak stosunek średnich rocznych zarobków do 12 rat przeciętnego kredytu hipotecznego. Jest to najniższy wynik w ostatnich 10 latach, co jest pochodną rosnących wynagrodzeń, niskich stóp procentowych oraz silnego złotego względem franka szwajcarskiego. Idea kalkulacji jest bliźniaczo podobna do dnia wolności podatkowej, który w tym roku ciągle jeszcze przed nami.

pict6

Warto pamiętać o kilku założeniach w przypadku kalkulacji tego dnia, który oparty jest o średnim wynagrodzeniu co jak wiemy nie oddaje realnych płac w gospodarce tak dobrze jak chociażby mediana.

Dodatkowo kalkulacja nie zakłada faktu, iż większość kredytobiorców to osoby żyjące w związkach, gdzie najczęściej obie osoby zarabiają, także wtedy dzień wolności hipotecznej świętowany może być znacznie wcześniej.

Powyższy wykres ukazujący jak najbardziej pozytywny trend malejącego okresu zarabiania na roczne raty kredytów mieszkaniowych wskazuje na potencjalne rezerwy, które najlepiej wykorzystać do nadpłaty kredytu, by jak najwcześniej móc świętować prawdziwy dzień wolności hipotecznej w postaci uporania się z kredytem i całkowitej jego spłaty, a nie tylko ukazujący zarobienie na raty w skali jednego roku.

Więcej informacji o dniu wolności finansowej można przeczytać tutaj:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dzien-Wolnosci-Hipotecznej-od-dzis-nie-pracujesz-juz-na-kredyt-7396621.html

Dla porównania dzień wolności hipotecznej w Wielkiej Brytanii świętowany był jeszcze wcześniej, bo 16 kwietnia, w związku z tym, iż średniorocznie spłaca się tam £8.039 kredytów hipotecznych, przy średniorocznych zarobkach rzędu £27.724.

Szczegóły tutaj:

https://www.mortgageintroducer.com/today-mortgage-freedom-day/#.WvIHQFrFLIU

To tyle średnich wartości, warto by przekonać się kiedy my sami świętowaliśmy nasz dzień wolności hipotecznej.

Posłuży do tego prosty kalkulator zestawiający parametry naszego kredytu z naszymi pensjami. Do prawidłowego działania wystarczy wpisać jedynie 4 parametry zaznaczone na szaro:

Twój dzień wolności hipotecznej kalkulator

pict1

Jak łatwo zauważyć w przypadku dwóch pensji w rodzinie na roczne raty kredytu jesteśmy w stanie zarobić znacznie szybciej.

pict5

Jeśli powyższa analiza i kalkulator okaże się dla Ciebie interesujące to zachęcam się do zapisania się na newsletter, by nie przeoczyć następnych materiałów.

Będę wdzięczny również za podzielenie się ze znajomymi, by pomóc w dotarciu do jak największej ilości osób oraz razem zwiększać świadomość finansową w naszym społeczeństwie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie 🙂

 

2 comments

  1. Mój dzień wolności hipotecznej to 1 stycznia 😉

    Ale nie było to łatwe. Wyjechałem do pracy w Anglii na 11 lat. Byłem zdeterminowany i miałem cel. Więc można i da się. I teraz mam luz i nie obchodzi mnie kurs franka, WIBOR, LIBOR i nie muszę się stresować przez najbliższe 30 lat.

    Polubienie

    • Hej Łukasz, to jest właśnie najlepsza opcja- nie mieć obciążenia kredytem hipotecznym. Następny krok to pełna wolność finansowa- czego Ci i pozostałym czytelnikom życzę. Pozdr

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s