Danina solidarnościowa jako trzeci próg podatkowy

logo23

Gorącym tematem ostatniego tygodnia były przedstawione szczegóły zmian w systemie podatkowym w związku z budową systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.  System ten ma opierać się o Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zasilany ze środków z Funduszu Pracy (0,15 punktu procentowego z obecnie odciąganej składki 2,45% pensji brutto) oraz tzw. daniny solidarnościowej w postaci większych obciążeń podatkowych dla osób najlepiej zarabiających co de facto tożsame jest z wprowadzeniem trzeciego progu podatkowego 36% dla osób z rocznymi dochodami przekraczającymi milion złotych.

Nowy podatek obejmie wszystkie osoby fizyczne z dochodem rocznym powyżej 1 mln zł rozliczające PIT (personal income tax), czyli nie tylko etatowców (wspomniany wyżej nowy próg podatkowy 36%), ale też osoby prowadzące działalność gospodarczą z liniową stawką 19% (zakładam, iż nie ma przedsiębiorców z dochodem > 1 mln zł rozliczających się wg skali podatkowej), inwestorów giełdowych oraz osoby uzyskujące dochody z rent i emerytur. Nowy podatek ma zacząć obowiązywać od 2019 roku.

Próg dochodowy jednego miliona złotych, tożsamy jest z wynagrodzeniem brutto ok. 1,041 mln rocznie, co daje 86.771 zł w skali miesiąca. Jeśli nasze zarobki są niższe, to żadnej zmiany nie odczujemy. Pewnie niejeden chciałby mimo wszystko znaleźć się w gronie milionerów 🙂

pict3

Poniżej kalkulator wyliczający omawianą zmianę w obciążeniach podatkowych- dla przykładowej pensji brutto rzędu 125 tys. miesięcznie nowa danina oznacza nic innego jak większy podatek do zapłacenia, a tym samym mniejsza pensję netto o 17,9 tys. w skali roku.

Danina solidarnościowa jako nowy próg podatkowy

pict1

Wg szacunków rządu osób z milionowymi dochodami jest ok 25 tys., a dodatkowe wpływy do budżetu z tego tytułu mają wynieść ok 1,15 mld zł, a blisko 2 mld zł łącznie z częścią z funduszu pracy (którego pierwotne przeznaczenie to walka z bezrobociem). Jak łatwo wyliczyć każda z osób objętych nowym podatkiem będzie obciążona dodatkowym podatkiem rzędu ok 46 tys. zł w skali roku, z czego wynikałoby, iż średnia dochodów w grupie najlepiej zarabiających to 2,15 mln rocznie (niespełna 180kPLN miesięcznie).

pict2

Abstrahując od oceny zaproponowanych rozwiązań warto zrozumieć, co czekające nas zmiany oznaczają dla naszych portfeli. Mam nadzieję, iż przedstawione powyżej wyliczenia okażą się pomocne. Jeśli tak to zachęcam do dzielenia się nimi ze znajomymi oraz zapraszam do innych materiałów opublikowanych dotychczas, a także do zapisania się na newsletter.

Przy okazji zapraszam też do dobrowolnego wspierania potrzebujących, bo jak wiemy dobro wraca.

Pozdrawiam

 

One comment

  1. Jasny gwint…. irytuje mnie takie okradanie jednych a rozdawnictwo socjału dla drugich. I to nie ważne kto stoi po obydwu stronach. Zbierze się grupa krzykaczy, pójdzie pod sejm i wyżebrze kasę. Tylko jak rząd chce im dawać to niech da ze swoich majątków lub sobie niech obetną pensję, diety, nagrody i inne benefity.

    Jak ktoś ma pensji 1 mln to pewnie na nią zasługuje a o przedsiębiorcy z DG lub inną firmą by tyle zarobić musiał zaper***** 24 godziny na dobę przez wiele lat. I teraz te pasożyty się dobierają do jego pieniędzy. Czy Ci d***le nie rozumieją, że pieniądz idzie tam gdzie jest traktowany lepiej? Firmy przeniosą siedziby do UK lub do Estonii i tyle będzie z opodatkowania zaradnych na rzecz krzykaczy.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s