Budżet domowy- szablon excelowy na 2019

2019

Jako rozwinięcie wpisu, dziś proponuje kolejny krok w tym temacie. A mianowicie dopełnienie go zachętą do spisywania wydatków oraz analizę wykonania budżetu. Całość ubrana w bardzo prosty i przejrzysty model excelowy.

Gwoli przypomnienia początki budżetu sprowadzały się do uzupełnienia prostej tabelki w spodziewane według naszej najlepszej wiedzy przychody oraz koszty podzielone na maksymalnie 10 kategorii jedne i drugie. Całość dało się tak zautomatyzować formułami, by faktycznie wpisać tylko kilka liczb (i to w zaokrągleniu do tysięcy złotych), a resztę ubrać w formuły przenoszące je na resztę miesięcy, z ewentualnymi zmianami tam gdzie spodziewamy się podwyżek czy kosztów ze swojej natury wyjątkowo okazyjnych i jednorazowych (ang. one-timer).

costsincomesaving

Co do samego budżetu nie ma tu żadnej zmiany- ciągle jestem zwolennikiem takiego uproszczonego podejścia- zwłaszcza jeśli nie mamy odpowiednich historycznych danych rzeczywistych pochodzących z regularnego i systematycznego spisywania wydatków.

I tutaj dochodzimy do drugiego zadania, które przed nami, a mianowicie do zmierzenia się z odkładanym od zawsze zajęciem w postaci spisywania aktualnych kosztów i przychodów. Mamy tu generalnie dwa podejścia- albo analiza ex post na koniec przyjętego okresu (zwyczajowo używamy tutaj miesięcy kalendarzowych) na przykładzie naszych obrotów z rachunku bankowego (na szczęście eksport takich danych jest już standardem w większości przypadków) albo wybór z wielu dostępnych aplikacji smartphonowych takiej, która w najprzyjaźniejszy dla nas sposób umożliwi codzienne spisywanie ponoszonych kosztów oraz uzyskiwanych dochodów. Nie podejmuję się tutaj wyboru najlepszej ku temu, jako że to kwestia gustu i naszych osobistych przyzwyczajeń. Tym bardziej jest to tu bezzasadne, że nie trudno w Internecie znaleźć stosowne porównania, rankingi zestawienia, jak na przykład tutaj. Ja osobiście od jakichś 2-3 lat używam Spendee i nie mam do niej większych uwag, mimo iż do tej pory korzystam jedynie z bezpłatnej jej wersji. Co ważne umożliwia ona definiowanie własnych kategorii wydatków czy dochodów, a także tworzenie kosztów cyklicznych w określonych odstępach czasowych. Wybierając tę naszą właściwą musimy zadbać o przyjazny i w miarę bezproblemowy sposób wpisywania poszczególnych wydatków oraz łatwy eksport raportów do plików excelowych tudzież csv (coma-separated values). Równie dobrze powinna się sprawdzać aplikacja Excel na urządzenia mobilne. Tutaj zrzut przykładowych dostępnych na urządzenia z iOSem:

img_1084

Jak już wybierzemy tę naszą najlepszą to po wyeksportowaniu miesięcznych wydatków i zarobków nie pozostaje nic innego jak zintegrowanie go z naszym szablonem budżetowym, by mieć dane rzeczywiste jak i planowane w jednym miejscu. Warto zawczasu zadbać o takie same główne kategorie do tych używanych w planie. Jak już będziemy mieć dane rzeczywiste w przyjaznej postaci excelowej to wystarczy je przekopiować, tudzież zlinkować formułami do zakładki ‘baza_danych’, tam gdzie zmapowany został już budżet domowy po miesiącach i po kategoriach utworzony uprzednio.

database

Jak już sobie z tym poradzimy to nie pozostaje nic innego jak przejście do zakładki z Podsumowaniem i odświeżenie tabeli przestawnej- możemy do tego użyć albo przycisku odśwież albo standardowych funkcjonalności w pasku menu, tudzież po naciśnięciu prawego przycisku myszy na dowolnym punkcie tabeli i odszukanie polecenia odśwież (refresh dla tych z angielskojęzycznym interfacem excela).

summary

Jak widzimy mamy tu zestawienie miesięczne naszych rzeczywistych i planowanych przychodów oraz kosztów. W związku z tym, iż język polski nie pomaga w skrótowym nazywaniu danych rzeczywistych czasem mogą zdarzać się angielskie zapożyczenia jak tutaj Actual w celu określenia prawdziwych, nie planowanych liczb, czy Diff jako różnica do budżetu. Oczywiście w związku, iż koszty intuicyjnie wpisywane są ze znakiem minus, suma ich i przychodów pokazuje nam nadwyżkę, tudzież dziurę budżetową. I to własnie widzimy w wykresie zlokalizowanym w prawym górnym rogu- jest to narastające (i oby wzrastające) saldo naszych oszczędności, uwzględniające saldo początkowe rzecz jasna.

W celu lepszej wizualizacji w zakładce Szczegóły widzimy dane w rozbiciu na główne kategorie. W górnej części możemy wybrać czy interesuje nas jeden miesiąc, kilka czy może ujęcie całoroczne (całość dzięki użytecznej funkcji fragmentatorów w nowszych wersjach excela).

details

W analogiczny sposób możemy patrzeć zarówna na koszty jak i przychody:

details2

Po górnym wykresie kolumnowym od razu widzimy tutaj ujęcie całoroczne (z racji 12 kolumn, a nie jak uprzednio tylko dwóch). Wykres ciasteczkowy zawiera jedynie dane aktualne w podziale na główne kategorie.

Mam nadzieje, że załączony szablon każe się użyteczny i przyjazny dla przyszłych użytkowników. W razie jakichkolwiek pytań/uwag proszę o informację. A także prośba o podzielenie się tymże z osobami z Waszego otoczenia, którym może się to przydać w lepszym zadbaniu o własne finanse.

Budżet domowy- szablon na 2019

3 comments

 1. Money Manager Expenes & Budget od Realbyte Inc. to najlepsza aplikacja na androida do księgowania i analizowania wydatków, lepsza od tego excela bo dostępna w kieszeni

  Polubienie

  • Myślę, że sporo jest różnych aplikacji smartphonowych i pewnie tyle samo tych najlepszych. Z jakiegoś powodu prawie każda ma funkcje eksportu danych do excela tudzież innego pliku csv i to mimo że nie mieszczą się w kieszeni 😉 Niezależnie od używanej aplikacji warto kontrolować swoje finanse. Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Ja używam programu Fin4Family i go szczerze polecam. Ale rzeczywiście najważniejsze jest żeby kontrolować na co idą pieniądze, a każdy znajdzie swój sposób 🙂

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s